دندانپزشکی و سلامت دهان
سوال خود را بپرسید
بابک مرادی سوال کرده:
۲
پاسخ
۵۰۴۷
بازدید
۱
ستاره

تیروئید سمی چیست؟

امروز نهایتا وقتی دکتر آزمایش تیروئیدم رو چک کرد نظر داد که تیروئید من سمیه، انقدر سرش شلوغ بود که حتی فرصت نکرد بمن جواب بده که تیروئید سمی چیه؟ میخواستم ازتون بپرسم تیروئید سمی چیست؟ درمانم داره؟ خطرناکه؟ لطفا کمکم کنید.
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۰
مدیر سایت پاسخ داده:

دوست عزیز خوب میشی با سلام، در حقیقت تیروئید سمی همان تیروئید پرکار است. زمانی که غده تیروئید بیش از حد نرمال و طبیعی خود کار میکند، تیروئید پرکار محسوب شده و لفظ تیروتوکسیکوز برای آن بکار میرود که در ترجمه، بعوان تیروئید سمی خوانده میشود. علت افزایش هورمون تیروئید هورمون تیروئید به علل مختلفی افزایش پیدا میکند و بقولی سمی میشود در ادامه 3 علت مهم را خواهم گفت: 1- ترشح بیش از حد نیاز هورمون محرک غدا تیروئید یا تی اس اچ 2- برخی بیماری ها و تومور ها که محرک غده تیروئید هستند. 3- زمانی که خود غده تیروئید دچار اختلال شود و هورمون بیشتری تولید کند. علائم تیروئید سمی یا تیروئید پرکار افزایش تعریق بدن کم خوابی کج خلقی کاهش وزن قلب درد تنگی نفس بیرون زدگی چشم اگر شما هم این علائم را دارید حتما به متخصص غدد مراجعه کنید تا درمان مناسبی را برای شما تجویز کند؛ یکی از رایج ترین درمان ها استفاده از ید رادیواکتیو است، اگر این درمان جوابگو نبود، در یک عمل جراحی بخشی از غده تیروئید برداشته میشود. ممکن است لفظ تیروئید سمی شما را ترسانده باشد، اما نگران نباشید تیروئید پرکار مشکل بسیاری از افراد است که میتواند با درمان صحیح کنترل شود.

امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۵
۵
ستاره
پاسخ
مریم خلیلی پور پاسخ داده:
من قبلا تیروئید ام کار بود والان دوباره آزمایش دادم گفته شده که تئروئید سمی شده آیا خطر ناک است وبعد قرصم را قطع کردم چندوقت بعد دوباره آزمایشم رو تکرار کنم
امتیاز دهید: ۱ ۲ ۳ ۴ ۵
۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۱
۰
ستاره
پاسخ
پاسخ شما: